Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Kontakt skóra do skóry - dzlaczego jest tak ważny?

Od wielu lat w szpitalach praktykuje się kontakt ,,skóra do skóry’’(skin to skin).Polega on na położeniu nagiego noworodka tuż po porodzie na równie nagim ciele mamy. Oboje nawiązują kontakt wzrokowy a przede wszystkim rozpoczynają tworzenie relacji.

Pierwsza godzina po porodzie jest jednym z najważniejszych momentów w całym ludzkim życiu. W pierwszej godzinie po porodzie działają hormony, które były obecne w ciele matki i dziecka w czasie porodu i każdy z nich ma określoną rolę do odegrania. Najważniejszy hormon-oxytocyna, odpowiedzialna jest za pracę macicy w trakcie porodu, po porodzie inicjuje u młodej mamy zachowania macierzyńskie.Według naukowców w okresie między urodzeniem dziecka a urodzeniem łożyska jest go najwięcej we krwi kobiety. Dlatego długi nieprzerwany kontakt skóra do skóry, gdy matka może przytulać dziecko i na nie patrzeć bez żadnych przeszkód, powoduje efektywne wydzielanie tego hormonu do krwi.

W pierwszej godzinie po porodzie wysoki poziom oxytocyny współwystępuje z wysokim poziomem prolaktyny, co daje hormonalną podstawę do tego, aby mama pokochała swoje nowonarodzone dziecko. Również w pierwszej godzinie po porodzie zarówno u mamy jak i u dziecka obecne są endorfiny i stanowią one hormonalną podstawę budowania więzi.

Stały kontakt dziecka z rodzicem jest dla niego gwarancją bezpieczeństwa-noworodek słyszy bicie serca, odczuwa zapach bliskiej mu osoby, dotyk matki wpływa na dziecko kojąco, delikatny masaż i głaskanie powodują, że dziecko lepiej reaguje na bodźce z otoczenia. Badania naukowe podkreślają rolę karmienia piersią w łagodzeniu odczuć bólowych u noworodków w trakcie zakłuwania żył i pobierania krwi z pięty.

Wszystkie panie położne i osoby świadczące opiekę okołoporodową obowiązuje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 16.stycznia 2018 roku w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej. Personel medyczny pracujący w szpitalu jest zobowiązany umożliwić dziecku kontakt z matką skóra do skóry, który będzie trwał nieprzerwanie 2 godziny po porodzie. W tym czasie położna sprawująca opiekę nad matką i noworodkiem zachęca mamę do rozpoznania momentu, kiedy dziecko jest gotowe do ssania piersi i w razie potrzeby pomoc w jego dobrym przystawieniu.

W naszym szpitalu ocena noworodka w skali Apgar może zostać dokonana, gdy noworodek leży na brzuchu mamy, a ocena stanu noworodka i pomiary antropometryczne po zakończeniu pierwszego kontaktu. Pierwszy kontakt zostaje przerwany tylko w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia matki lub dziecka.

Personel naszego szpitala zapewnia warunki do prawidłowej laktacji i odżywiania noworodka poprzez dostarczenie matce wyczerpujących informacji na temat korzyści i zalet karmienia piersią, jak również przeprowadzenia instruktażu w zakresie prawidłowego karmienia piersią.

Kontakt skóra do skóry jest zapewniony zarówno po porodzie siłami natury jak i po cięciu cesarskim. Gdy mama nie może z przyczyn medycznych przytulać noworodka -robi to ojciec dziecka Zapewniamy nieprzerwany kontakt przez okres dwóch godzin po porodzie i także po przewiezieniu mamy i dziecka na oddział poporodowy.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore