Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Opieka położnej rodzinnej po porodzie - zakres wizyt

Położna środowiskowa opiekuje się dzieckiem do ukończenia przez niego 2. miesiąca życia oraz kobietą w okresie połogu - do 42. dnia po porodzie.
W tym czasie zobowiązana jest do wykonania od 4 do 6 wizyt patronażowych.

ZAKRES WIZYT

Wizyty patronażowe położnej, co najmniej 4, mające na cel:

  1. opiekę nad noworodkiem lub niemowlęciem, a w tym:

    obserwację i ocenę rozwoju fizycznego w zakresie: adaptacji do środowiska zewnętrznego, stanu skóry i błon śluzowych, pępka, wydalin, wydzielin, rozwoju psychoruchowego, funkcjonowania narządów zmysłów, ocenę odruchów noworodka, sposobu oraz technik karmienia, wykrywanie objawów patologicznych, ocenę relacji rodziny z noworodkiem;

  2. Prowadzenie edukacji zdrowotnej i udzielanie porad w zakresie: pielęgnacji noworodka, karmienia piersią, szczepień ochronnych, badań profilaktycznych, opieki medycznej, socjalnej oraz w zakresie laktacji, kontroli płodności, samoopieki;

  3. Promowanie zachowań prozdrowotnych rodziców

  4. Identyfikowanie czynników ryzyka w rodzinie

  5. Formułowanie diagnozy i ustalanie hierarchii podejmowanych działań

 

Po zakończeniu wizyt patronażowych położna przekazuje opiekę nad niemowlęciem pielęgniarce podstawowej opieki zdrowotnej.

  • Badania wykonywane są w obecności opiekunów prawnych lub faktycznych w domu dziecka.

  • Pierwsza wizyta patronażowa odbywa się nie później niż 48 godzin po opuszczeniu szpitala przez matkę i dziecko. Położna odwiedza maleństwo i mamę sześć razy w przeciągu sześciu tygodni. Czasami zdarza się, zazwyczaj wtedy, kiedy kobieta została mamą po raz kolejny i ma doświadczenie w zajmowaniu się noworodkiem, że ilość wizyt patronażowych położnej jest mniejsza - mama z położną po prostu ustalają to między sobą.

Należy pamiętać o tym, że wizyta patronażowa położnej jest obowiązkowa. Nie ma możliwości zrezygnowania z niej. Jeśli rodzice odmówią położnej takiej wizyty, wtedy poradnia może zgłosić taki incydent np. do opieki społecznej, bowiem w takiej sytuacji zachodzi podejrzenie, że coś złego może dziać się z dzieckiem.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore