Szybki Kontakt

 
 

All rights reserved. Designed by InterMore.pl.

Jak wygląda wizyta patronażowa położnej?

W czasie wizyty patronażowej położna w pierwszej kolejności zwykle chce zapoznać się z dokumentami dziecka i matki ze szpitala. Następnie będzie chciała ocenić stan zdrowia zarówno matki, jak i maluszka. Położna zatem powinna zbadać matkę. Jeśli kobieta rodziła drogą naturalną, położna musi ocenić, jak goi się krocze, jak również stwierdzić czy macica obkurcza się prawidłowo, oraz czy krwawienie połogowe również jest w granicach normy. Jeśli natomiast kobieta rodziła drogą cięcia cesarskiego, położna na pewno obejrzy ranę, oceni czy nie doszło do jej stanu zapalnego i powie, jak należy dalej ją pielęgnować.
Ponadto, położna zbada też piersi kobiety, oceni czy nie doszło w nich do zastoju pokarmu.

Po badaniu matki nadchodzi czas na badanie maluszka. Dlatego też położna poprosi mamę, aby rozebrała dziecko do pieluszki. W pierwszej kolejności położna obejrzy skórę dziecka, oceni czy nie ma żółtaczki oraz czy nie doszło do powstania jakiejś wysypki. Następnie położna sprawdzi ciemiączka oraz dokładnie obejrzy kikut pępowiny - oceni czy goi się on prawidłowo oraz powie, jak należy go dalej pielęgnować oraz jak pielęgnować pępek, kiedy kikut już odpadnie. Położna oceni też rozwój psychomotoryczny dziecka oraz jego odruchy neurologiczne. Jeśli kobieta karmi maleństwo piersią, zostanie też poproszona o przystawienie malucha do piersi, aby położna oceniła, czy dziecko do karmienia jest trzymane w prawidłowy sposób oraz czy ssanie mleka odbywa się prawidłowo.

Ponadto, w czasie wizyty patronażowej położna pokaże mamie, w jaki sposób najlepiej i najbezpieczniej jest kąpać maluszka, jak również, jeśli mama ma wątpliwości, w jaki sposób przewijać czy ubierać dziecko, położna bardzo chętnie wszystko jej pokaże i wytłumaczy.

Należy pamiętać o tym, że w czasie wizyty patronażowej ojciec dziecka może być również obecny - dzięki temu on także uzyska większą ilość informacji na temat zajmowania się noworodkiem.

Tak naprawdę w czasie wizyty patronażowej położnej po porodzie można pytać ją o wszystko - jeśli tylko mama ma jakiekolwiek wątpliwości na jakikolwiek temat dotyczący dziecka, położna bardzo chętnie wszystko wytłumaczy i wyjaśni.

O czym jednak trzeba pamiętać koniecznie? Przede wszystkim warto zapytać położną o informacje dotyczące szczepień ochronnych, zarówno tych obowiązkowych, jak i tych dodatkowych. Więcej informacji w późniejszym czasie udzieli jeszcze lekarz pediatra w poradni, jednak położna nakreśli już wcześniej ogólny zarys tego, jak będą wyglądać szczepienia, opowie też o ich skuteczności i ewentualnych odczynach niepożądanych. Ponadto, zawsze warto zapytać położną odnośnie tego, kiedy można zacząć wychodzić z maluszkiem na dwór oraz jak ubierać dziecko w domu i na spacer.

Dodatkowo, jeśli mamy problem z karmieniem, położna zawsze pokaże, jak trzymać maluszka do karmienia, jak podać mu pierś lub butelkę oraz w jaki sposób nosić dziecko, aby odbiło mu się po karmieniu. W czasie wizyty patronażowej warto również zapytać położna o metody radzenia sobie u maluszka z kolkami, które są przecież niestety bardzo częstym problemem u najmłodszych dzieci.

Warto też dowiedzieć się, w jaki sposób zapobiegać i radzić sobie z odparzeniami na pupie dziecka oraz w jaki sposób pielęgnować skórę dziecka. Położna wyjaśni również, jak poradzić sobie z ewentualna ciemieniuchą. Ponadto warto też poprosić, aby pokazała nam ćwiczenia, które można wykonywać w krótkim czasie po porodzie, a które szybciej pozwolą wrócić do formy sprzed ciąży i porodu.

Dane kontaktowe
Szpital Specjalistyczny im. A. Falkiewicza we Wrocławiu
ul. Warszawska 2
52-114 Wrocław

Kontakt
tel. 71 37 74 100
fax 71 346 51 72
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

NIP: 899-22-27-939
REGON: 931082610

© Wszelkie prawa zasteżone.
Designed by InterMore